Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

e – İmza, başka bir elektronik veriye eklenen veya başka bir elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi ifade eder.

e -İmza, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. Elektronik işlemlerde gönderilen bilginin yolda değişmediğini, gönderen kişiye ait olduğunu ve inkar edilemeyeceğini garantiler. e – İmza, elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiler.

e -İmza oluşturmak için kullanılacak olan Nitelikli Elektronik Sertifikalar, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bildirim yapmış yetkili Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılara (ESHS) yapılacak başvuru ile alınır.

www.ebbilisim.com adresinde yer alan online başvuru formunu doldurup ilgili ödemeyi yaparak e-imzanıza sahip olabilirsiniz.

e – İmza başvurunuza ilişkin ödemenizi aşağıdaki yollarla yapabilirsiniz.

 • İlgili tutarı başvuru formunda yer alan banka hesap numaralarına havale yolu ile gönderebilirsiniz.
 • İlgili tutarı başvuru formunda yer alan banka hesap numaralarına EFT yolu ile gönderebilirsiniz.

Banka hesap numaralarımız için tıklayın.

Kişilerin e – İmzasının oluşturulabilmesi için kimlik kontrollerinin yapılması zorunludur. Bu işlem dört şekilde gerçekleştirilebilir.

 • Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti tercih edilerek,
 • Noter aracılığıyla,
 • EB BİLİŞİM ofisine gelerek,
 • Kurumsal Başvuru Sözleşmesi imzalayarak (çok kullanıcılı kurumlara özel)

Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti yalnızca EB BİLİŞİM tarafından sunulan opsiyonel bir hizmettir.

Elektronik imzanın oluşturulabilmesi için kişilerin kimlik kontrolünün yapılması zorunludur. EB BİLİŞİM bu hizmeti ile, belirlenen gün ve saatte adresinize gelerek kimlik kontrolünüzü gerçekleştirir.

Bireysel başvurularda T.C. Kimlik numarasının da yazılı olduğu nüfus cüzdan fotokopisi ile noter huzurunda imzalanacak NES Kullanıcı Taahhütnamesinin EB BİLİŞİM’e gönderilmesi gerekmektedir.

Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum tercih etmiş olan başvuru sahibi, EB BİLİŞİM personeli adresine geldiğinde hazır bulunmalı ve nüfus cüzdan fotokopisini teslim etmelidir. Kimliğini tespit ettiren başvuru sahibinin, bir nitelikli elektronik sertifika kullanıcı sözleşmesi ve ekinde yer alan sertifika başvuru formunu doldurması ve imzalayarak onaylaması yeterli olacaktır.

Kurumsal başvurularda, sertifika içerisine firma unvanı yazılması isteniyorsa, nüfus cüzdan fotokopisi ve NES Kullanıcı Taahhütnamesine ek olarak Ticaret Odası Faaliyet Belgesi (Son 6 aya ait asıl belge) ve imza sirküleri (aslı) gerekmektedir.

Nitelikli elektronik sertifika alındığı tarihten itibaren talep edilen süre dikkate alınarak 1 ya da 3 yıla kadar geçerlidir.

Elektronik imza paketi aşağıdaki ürün ve hizmetlerden oluşmaktadır:

 • – NES (Nitelikli Elektronik Sertifika)
 • – Akıllı Çubuk
 • – Adreste Kimlik Kontrolü ve Kurulum Hizmeti (tercihe bağlı)

Elektronik imza paket fiyatları 1 ve 3 yıllık olarak farklılık göstermektedir. İlk alımlar için Online Başvuru Formuna tıklayarak fiyatlara ulaşabilirsiniz.

e – İmzanızı;

 • – E-devlet uygulamalarında (turkiye.gov.tr)
 • e – İmzanın zorunlu tutulduğu kamu projelerinde (UYAP, Sanayi Bakanlığı, EKAP…)
 • – MERSİS Projesi kapsamında ticari sicil işlemlerinde,
 • – Gümrük ve dış ticaret işlemlerinde,
 • – Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sisteminde,
 • – Çalışan hizmet sözleşmelerinde ve diğer tüm sözleşmelerde,
 • – Banka talimatlarının gönderilmesinde,
 • – Performans, izin, fazla mesai ve masraf onay formlarında,
 • – Genel Kurul, Ortaklar Kurulu ve Yönetim Kurulu kararlarının imzalanmasında,
 • – Bayi ağı iletişiminde sipariş sürecinde,
 • – Elektronik arşivin e-imzalanmasında,
 • – Islak imza gerektiren tüm uygulamalarda kullanabilirsiniz.

Elektronik imza kişiye özel üretildiğinden iadesi söz konusu değildir. Ancak EB BİLİŞİM, tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin, Sertifika Kullanıcı Sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde teslim aldığı malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkının var olduğunu ve cayma bildiriminin satıcı/sağlayıcıya ulaşması tarihinden itibaren malı geriye almayı taahhüt eder. Kullanıcı ve EB BİLİŞİM arasında imzalanan/imzalanacak olan Sertifika Kullanıcı Sözleşmesi kapsamında da belirtildiği üzere, söz konusu mal, elektronik imza oluşturma aracı ve kart okuyucu olacaktır.

e – İmza sahibinin uyması ve dikkat etmesi gereken şartlar, imzaladığı ve kendisine bir nüshası verilen nitelikli elektronik sertifika kullanıcısı sözleşmesinde açıklanmaktadır. Elektronik İmza Kanunun Uygulanmasına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği’nin 15. maddesinde Nitelikli Elektronik Sertifika Sahibinin Yükümlülükleri başlığında açıklanmaktadır. Ayrıca bu bildirim 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nun Madde 14 yükümlülüklerine uygun olarak yapılmaktadır.

Destek masası adresinde yer alan seçenekler arasından elinizde bulunan akıllı çubuk modelini seçiniz. Daha sonra işletim sisteminize göre kurulum yapınız.

e – İmzanız E-Token ise; kuruluma yardımcı olacak ekran görüntüleri ve videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Sertifikanızı sildiyseniz adınıza yeni bir sertifika üretilmesi gerekmektedir. Bu işlem ücrete tabiidir. Lütfen EB BİLİŞİM ile iletişime geçiniz.

e – İmzanızı kaybetmeniz durumunda iptali için hemen EB BİLİŞİM ile iletişime geçmelisiniz. Sonrasında başvuru ve ödeme işlemlerini tekrarlayarak yeni e – İmzanız oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

Evet, bilgisayarınızda bulunan bir dosyayı (text, word, excel vb.) imzalarken yardımcı bir programa gereksiniminiz vardır. İhtiyacınıza göre farklılık gösteren bu programlar aracılığıyla dosyalarınızı imzalayabilir ve imzalı dosyalarınızı doğrulayabilirsiniz. Detaylı bilgi için info@ebbilisim.com adresinden veya (0850) 473 73 53numaralı telefondan EB BİLİŞİM ile iletişime geçebilirsiniz.PDF Dokümanların İmzalanması

Web tabanlı e-posta uygulamalarınız aracılığıyla e-postalarınızı imzalayamazsınız. E-postalarınızı imzalayabilmeniz için MS Outlook ve benzeri bir e-posta uygulamasına gereksiniminiz vardır.

Ekart için:

e – İmzanız bilgisayarınıza takılıyken, aşağıdaki adımları takip ederek e – İmzanızın seri numarasına ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarınızdan;

Başlat > Programlar veya Tüm Programlar > Genuine Standard > Token Yönetimi > Dijital Kimlikler > Kayıtlı Bütün Dijital Kimlikleri Göster > Sertifika > Sertifikayı Veren altında seri numarası görülmektedir.

Etoken – Safenet Properties İçin: Bilgisayarınızdan;

Başlat > Etoken – Safenet Properties > Advanced View (Ayarlar) > User Certificate > Serial Number

www.turkiye.gov.tr adresine girin. Yardımcı sayfalardan yardım merkezine gidin. e – İmza yardım sekmesini tıklayın. Açılan bölümde “Kullanım Öncesi Gereklilikler Nelerdir” başlığının altında işletim sistemlerine göre kütüphane tablosu bulunmaktadır.

Çift işlemcili olması durumunda çalışmaktadır.

Giriş sayfasından “sisteme giriş”e tıklayın. “Elektronik imzalı giriş”i seçin. Daha sonra gelen “kart tipi seçme” sekmesinde;

 • – E-kart ise Starcos’u seçin
 • – E-token ise Aladdin’i seçin
 • Servis Sağlayıcı: EGuven
 • Sunucu Adresi: http://ts.e-guven.com
 • Sunucu Portu: 80
 • Özel Algoritma: SHA256